Kurslar

(Tüm Kurslar 11 Ekim 2017 tarihinde yapılacaktır.)


BAKIM DAVRANIŞLARI GELİŞTİRME KURSU

Kurs Programının Amacı :  Her düzeyde hemşirede analitik olarak bakım davranışları bilinci geliştirmektir.

Kurs Programının Hedefleri :  Bu kursun sonunda katılımcıların;

 • • Bakım kavramını tanımlaması
 • • Bakım bilinci oluşturması
 • • İnsan bakım kuramı felsefesini kavraması
 • • Bakım davranışlarını tanımlaması
 • • Bakım davranışlarını örnek bakım durumlarında keşfedebilmesi hedeflenmiştir

Eğitim Yöntemleri :  Eğitmen sunumları, soru-cevap, grup tartışmaları, vaka analiz.

Eğitim Dokümanları :  Kurs dokümanları kursun başlangıcında katılımcılara verilecektir.

Verilecek Belge :  Katılım belgesi

Kimler Katılabilir : Bakım davranışlarını farklı bir bakış açısıyla öğrenmeye ilgi duyan hemşirelikte lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, akademisyen ve klinisyen hemşireler


Eğitimciler ve Kısa Özgeçmişleri:

Yrd. Doç. Dr. İlkay BOZ

Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’nda 2000 yılında lisans, 2005 yılında aynı üniversitede Doğum-Kadın Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalında Yüksek Lisans ve 2012 yılında Doktora mezunu olmuştur. Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nde 2005 yılında Öğretim Görevlisi kadrosuna atanan Boz, 2013 yılından bu yana Doğum-Kadın Hastalıkları Hemşireliği’ Anabilim Dalında Yardımcı Doçent olarak çalışmaktadır. Doktora tezini Jean Watson’ın İnsan Bakım Kuramına temellendirerek ülkemizde doktora düzeyinde bu kuramı kullanan ilk araştırmacı olmuştur. Bu tez aynı zamanda dünyada ilk kez randomize kontrollü araştırma ile İnsan Bakım Kuramının etkinliğini kanıtlamasıyla da özgündür. Araştırmacı 2008 yılından bu yana kuramla ilgili ulusal ve uluslar arası çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda 2014 yılından bu yana Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Esasları Yüksek Lisans programında Yrd. Doç. Dr Emine Kol ile birlikte Bakım Davranışlarını Geliştirme dersini yürütmektedir.


Yrd. Doç. Dr. Emine KOL

Cumhuriyet Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’ndan 1993 yılında lisans ve aynı üniversitede 1996 yılında Yüksek Lisans derecesini almıştır. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nde Hemşirelik Esasları Anabilim Dalında doktorasını tamamlamıştır. 1993 ve 2014 yılları arasında klinik ve yoğun bakım hemşireliği, hemşirelik yönetimi görevlerini sürdürmüştür. 2014 yılından bu yana Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Hemşirelik Esasları Anabilim Dalında görev yapmaktadır. 2005-2010 yılları arasında yoğun bakım hemşiresi olarak görev yaparken doktora eğitimini sürdürmüş ve bu süreçte bakım kavramı, bakım davranışları, hasta için iyileştirici ortam ve iyileştirici hemşirelik girişimleri konusunda çalışmıştır. 2014 yılından bu yana Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Esasları Yüksek Lisans Programı kapsamında Yrd. Doç. Dr. İlkay BOZ ile birlikte Bakım Davranışları Geliştirme dersini yürütmektedir.


YAZARAK İYİLEŞME, YARATICI YAZARLIK KURSU

Kurs Programının Amacı : Her düzeyde hemşirenin  mesleğini yaparken çevresindeki hikayelerin farkına varması ve  bunu yazma  girişiminde bulunması.

Kurs Programının Hedefleri :  Bu kursun sonunda katılımcıların;

 • Yazabilir miyim?
 • Nereden başlayabilirim?
 • Kim ne  yazmış? Nasıl?
 • Yarım hikayeler ve mayalanma,
 • Yazmaya başlama ve içinde bekleyen yazı için yola çıkma,
 • Yazıyorum….

Eğitim Yöntemleri :  Sunum, yazmaya dair örnekler, soru-cevap, uygulama.

Eğitim Dokümanları :  Kurs başlangıcında katılımcılara verilecektir.

Verilecek Belge :  Katılım belgesi

Kimler Katılabilir : Yazmaya, yazarlığa ilgi duyan hemşirelikte lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, akademisyen ve klinisyen hemşireler.


Eğitimciler ve Kısa Özgeçmişleri:

Yrd. Doç. Dr. İlknur TATAR KIRILMIŞ

İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde 1994’te lisansını, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde 1997’de Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalında Yüksek Lisans, 2007’de Doktorasını tamamlamıştır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde 2015 yılından bu yana Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalında öğretim üyesidir. 2015 yılından bu yana atandığı aynı üniversitenin Yaratıcı Yazarlık Merkezi Müdürlüğünü yapmaktadır. Yaratıcı Yazarlık Merkezi Avrupa Yaratıcı Yazarlık Programları Derneği ( EACWP) üyesidir.
Kırılmış, disiplinler arası yaratıcı yazarlık konusunun Türkiye’de tanıtılması ve uygulanması ( sanat terapisi olarak yazarlık, şehirlerin hafızası, biyografi yazarlığı) konu başlıklarını geliştirmeye çalışmakta, aynı üniversitenin UZEM (Uzaktan Eğitim Merkezi) ile Türkiye’ye Uzaktan Yaratıcı Yazarlık Sertifika kursunu açmaya hazırlanmaktadır.


SİHİRLİ YARATIMLAR KURSU

Kurs Programının Amacı :  Katılımcıların kolay kullanımlı bir o kadar da hızlı dönüşüm yaratan çok sayıda tekniği içinde barındıran Access Consciousness Sistemi ile tanışmalarını sağlamak.

Kurs Programının Hedefleri :  Hayatları içinde onları sıkıştıran, bloke eden alanlarda kolayca değişim yaratacak teknikleri katılımcıların hayatlarına dahil etmek.

Eğitim Yöntemleri :  Bilgi aktarımı, enerjitik çalışma ve sohbet içerikli interaktif bir çalışma olacaktır.

Eğitim Dokümanları :  Sınıf öncesi verilecek herhangi bir dokuman bulunmamaktadır. Çalışma sonrası, sınıf ses kayıtları katılımcılara e-posta yoluyla iletilecektir.

Verilecek Belge :  Katılım belgesi

Kimler Katılabilir : Hayatı kolaylaştıracak tekniklerle tanışmayı seçen herkes katılabilir.


Eğitimciler ve Kısa Özgeçmişleri:

Access Certified Facilitator – Berna ŞİRİN

1970 yılı Trabzon doğumluyum. Matematik ve İşletme dallarında lisans ve Ekonometri dalında yüksek lisans eğitimi aldım. Yıllar süren çalışma hayatımın bir yerinde bu dünyaya geliş nedenimi sorgulamaya başladığım bir zamanlamada 2001 yılında reiki ile tanıştım. Reiki ile başlayan kendimi keşif yolculuğumda insanlara yardım etmek amacıyla bu dünyaya geldiğimi anladığımda geriye bunu yapmak için ne tür bir araca ihtiyacım olduğunu keşfetmek kalıyordu.
Bilinçaltı hep derinliğini merak ettiğim özel ilgi alanım olmuştu ve hiçbir şeyin tesadüf olmadığı bu yaşamda, aldığım oto-hipnoz eğitimi ile başladım bilinçaltı yolculuğuna…

Derine indikçe etkilendim… etkilendikçe derine indim…
Fark etmek çok güzeldi… çözümsüz sandığımız şeylerin aslında çözümsüz olmadığını…
Önce ben çözmeyi öğrendim… şimdi de çözmek isteyenlere, içlerindeki çözümü bulmak için aracı oluyorum… keyifle… mutlulukla …
Birlikte neler yapabiliriz… daha fazlası için işte inceleyebileceğiniz linkiniz… www.bernasirin.com


Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği Doçenti -Access Consciousness Uygulayıcısı Dr. Gülcihan AKKUZU

1972 İstanbul doğumluyum. 1994 yılında Hacettepe Hemşirelik Yüksekokulundan mezun oldum. Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği yüksek lisans, doktora ve doçentlik çalışmalarımı tamamladım. Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi’nde kadın doğum hemşireliği derslerini ve uygulamalarını yürüttüm. Halen Ufuk Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’nda doçent olarak çalışıyorum. Evli ve 2 kız çocuğu annesiyim.
Hemşireliğin doğasında varolan şifa verme, sevgi ile bakım verme temalarına ilgi duyuyorum. Son yıllarda bu alanlarda artan bilgi birikimi ve dünyada hemşirelik bakımında daha fazla yer verilmesi benim de sağlık alanında beden, zihin, ruh sağlığında bütüncül yaklaşım konularında düşünmemi sağladı. Bu konularla ilgilenirken Access Consciousness Sistemi ile tanıştım. AC Bars, Facelift, Beden Prosesleri uygulayıcısı oldum. Henüz çok başında olmama rağmen mucizelerin gerçek olacağına inandıran bu sistemle ve araçlarıyla, herkesin tanışmasına katkıda bulunmak istiyorum.
Evrende biriz, hep birlikte neler mümkün? …